Zabraňme halám na Mackově hoře promyšleným postupem!

Na posledním jednání zastupitelstva města proběhla dlouhá diskuse o návrhu referenda o výstavbě v Průmyslové zóně Severozápad.

Naše sdružení svůj názor na výstavbu v této lokalitě vyjadřuje opakovaně včetně volebního programu: jsme proti halám a hledáme cesty, jak jejich realizaci zabránit. Tomuto tématu se věnujeme intenzívně mimo jiné v rámci strategického výboru zastupitelstva, jemuž předsedá místostarosta za MPR-RPM Jan Bureš.

Jednou z cest je změna územního plánu, další možnosti nabízejí územní studie nebo etapizace. S omezením využitelnosti území je však spojeno riziko, že město bude muset kompenzovat vlastníkům snížení hodnoty jejich pozemků – zde může jít o mnohamilionové částky. Abychom se vyhnuli neblahému dopadu na ekonomickou situaci města, konzultujeme možné postupy s ministerstvem pro místní rozvoj, orgány územního plánování i právníky.

Nebojíme se názoru občanů, naopak ho dlouhodobě zjišťujeme v pravidelných městských anketách. Jsme připraveni vyhlásit referendum v okamžiku, kdy budeme mít reálnou představu o variantách dalšího postupu a možných dopadech na město. Věříme, že k řešení této zásadní otázky dalšího rozvoje města přispějí všechna politická uskupení zejména aktivní prací svých zástupců ve strategickém výboru.

Na závěr bychom rádi ujistili občany, že v současné době není zahájení jakékoliv výstavby v zóně možné, neboť je dle platného územního plánu podmíněno vypracováním územní studie.

Zabraňme halám na Mackově hoře promyšleným postupem! — 2 komentáře

1. Odpovídáme:

1) Územní studie může omezit využití území: například pokud by navrhla vnitřní dopravní síť uvnitř zóny, která by mohla být v rozporu se záměrem výstavby velkých hal. Územní plán přitom nevylučuje výstavbu menších objektů.
    2) Etapizace tak jak byla v původním územním plánu řešila jen tu skutečnost, že po dosažení určitého procenta zastavěnosti v jiné průmyslové zóně by se umožnila automaticky výstavba v zóně SZ. Problém s využitím průmyslové zóny by se možná jen o pár let posunul, ale nevyřešil by se. Pozemky v průmyslové zóně severovýchod se prodávají a je zájem o výstavbu.
    Uvažujeme o zanesení etapizace v rámci zadání územní studie (pokud to bude legislativně možné), nebo provést dílčí změnu v územní plánu a etapizovat oblast dotčeného území – zońa severozápad.
    3) Ano, je možné uvažovat i o jiném využití než průmyslová zóna. Návrh, který představilo sdružení „Společně…“, ale hovořil o vyřazení průmyslové zóny. Tento termín je neurčitý a je možné si pod ním představit různé věci. V případě vyřazení na ornou půdu hrozí určitě náhrady. Pro další rozhodnutí je nutné si zpracovat i právní analýzu (to se dohodlo na strategickém výboru) a shodnout se na koncepci budoucího využití této lokality. Taktéž je nutné vzít v úvahu, že v rámci připomínek při projednávání územního plánu nebyla vznesena ani jedna připomínka proti průmyslové zóně. Z celého města dorazila jedna připomínka na zeleň, jedna na etapizaci případně výšku budov.

2. Dobrý den,

Píšete, že možnou cestou k zamezení výstavby hal je územní studie. Z jakých zdrojů prosím čerpáte? Podle našeho názoru toto není možné. Územní studie může pouze upřesnit drobnosti (přístupové cesty, přípojky atd..), ale nemůže změnit účel využití – tedy výstavbu velkých průmyslových hal.

Dále píšete, že možnou cestou je etapizace. Jakou etapizaci máte prosím na mysli? Etapizace byla původně zanesena v územním plánu, ale od prosince 2017 tomu tak již není.

Poslední otázka: Proč myslíte, že by změnou územního plánu muselo dojít k snížení hodnoty dotčených pozemků? Není možná změna na „smíšenou zástavbu“, která by cenu pozemků nesnížila?

Děkuji vám,
    Petr Janouš