Předkládat návrhy, kritizovat, především si ale zamést před vlastním prahem

Poslední, čtvrteční zastupitelstvo města přineslo při hodnocení posledních čtyř let velkou kritiku fungování finančního výboru. Právem opozice je předkládat, byť někdy naprosto nepochopitelné návrhy, kritizovat věci, na které mají odlišný názor nebo které se ne úplně povedly, nepsaným právem opozice je i obsadit předsednické posty obou ze zákona povinných výborů a ideálně v nich mít většinu. Toto nepsané právo bylo naplněno hned zpočátku volebního období, předsedou finančního výboru (FV) byl zvolen David Hubáček z ODS, většinu členů tvořili nominanti opozice a záhy byl schválen na zastupitelstvu „Plán práce finančního výboru“ na celé čtyři volební roky.

Problémy s fungováním FV nastaly již v roce 2019 kdy bylo nejméně týden domluvené jednání výboru minimálně pět krát zrušeno předsedou FV Davidem Hubáčkem doslova pár hodin před jeho konáním z důvodu nedostatku času. Problémy byly rovněž se zápisy občasných jednání FV, například den před zastupitelstvem města (ZM) 17.prosince 2020 obdrželi členové FV mailem po silném naléhání tři zápisy za rok 2019 a většinu roku 2020, tedy za téměř rok a půl. A do března 2020 se na Covid moc vymlouvat nešlo. 

Na prosincovém ZM 2021 byla opět řešena otázka neprojednání návrhu rozpočtu 2022 ze strany FV. Předseda FV nepochopitelně svolal jednání FV na pondělí 29.listopadu, přesně na večer, kdy návrh rozpočtu teprve projednávala rada města, tedy FV neměl finální verzi rozpočtu a neměl prakticky o čem jednat a také byl po chvíli zrušen. Koneckonců, FV za celé čtyři roky ani jednou nezvládl návrh rozpočtu řádně projednat a dodat 7 dní před konáním ZM spolu s ostatními materiály písemnou zprávu k návrhu rozpočtu. Zastupitelé tedy neměli včas písemný názor finančního výboru!

No a na aktuálně posledním ZM byla řešena otázka, že se FV v roce 2022 ani jednou nesešel, nekontroloval žádnou z oblastí ze schváleného plánu činnosti výboru. Od předsedy výboru Davida Hubáčka jsme obdrželi za téměř 9 měsíců jako členové tři jím iniciované maily. 21.dubna nás informoval o chystané kontrole Technických služeb (dle plánu činnosti FV měla proběhnout již ve 4. čtvrtletí 2021), poté následoval dvouměsíční „rádiový“ klid. Další mail přišel 14.června s urgentním sdělením „kontrola TS proběhne, termín doladíme během tohoto týdne. Dnes večer rozešlu mail“ a věřte, nevěřte, je druhá polovina září a NIC.

Pro mne, jako člena FV je neuvěřitelné, že přes opakovanou kritiku finanční výbor nekoná, opozice má z devíti členů šest míst, 2 ODS a 4 Společně. Předseda FV bere oproti zastupitelům zvýšenou finanční odměnu (a to za neplnění schváleného plánu činnosti, za to že se FV neschází?). Někteří členové FV jsou i zastupitelé a přes svůj zastupitelský slib se zavázali, že budou svůj mandát vykonávat zodpovědně, … Na kritiku že FV nekoná, neplní zastupitelstvem schválený plán kontrol Společně slovy Jiřího Vernera na ZM reagovalo, proč jste tedy nenavrhli, když víme že FV nefunguje, před rokem a půl odvolání předsedy FV. Hned na ZM mne napadly minimálně čtyři důvody, nechtěl jsem ale zdržovat:

1.      Opozice by měla mít sama o sobě sebereflexi a když ví a také přiznává že je to „průšvih“, měla by sama navrhnou ze svých řad jiného předsedu FV. 

2.      Za situace, kdy většinu schválených kontrol měli provést jako vedoucí kontrolních skupin právě zástupci opozice, muselo by zastupitelstvo odvolat za nečinnost hned několik členů FV.

3.      Neschopností řešit špatné fungování FV ukazuje opozice své „schopnosti“, pokud nedokáže plnit sebou navržený plán kontrol a hlavně se ani scházet, jak chce odpovědně řídit město?

4.      A pokud by odvolání předsedy FV navrhla a odsouhlasila koalice, mělo by Společně měsíc co psát na FB, jak chudáka předsedu odvolali, jak moc chtěli kontrolovat a koalice jim brání. 

Zodpovědně jsem si přečetl volební letáky většiny volebních stran, dá se říct plno skvělých vizí a nápadů, všechny kandidátky mají logicky velmi pestré týmy aktivních občanů a hlavně odborníků. Jak se říká, papír snese hodně, důležité je to potom i zodpovědně odpracovat, nepolevovat ve svých vizích a úsilí. Právě u volebního sdružení Společně se jedná o velmi ambiciózní plány, nebudu jim zazlívat, že plno jimi uvedených bodů máme předpřipravených a hovoříme o nich na ZM a strategickém výboru při získávání vhodných pozemků, při přípravě projektové dokumentace či žádostech o dotace. Těším se, že se chce Společně chovat „státotvorně“, že sdílí i plno našich vizí. 

Ne vždy tomu ale tak bylo. Společně nepodpořilo ani jeden ze čtyř posledních rozpočtů, v naprosté většině hlasovali proti jen tak z principu, že jsou opozice.  Znamená to, že Společně nechtěli pro naše děti přístavbu školy včetně významné rekonstrukce stávajících budov, že nechtěli budování kanalizace a nové ČOV pro významnou část města, že nechtěli rekonstrukci ulic po kanalizaci, nepodpořili rekonstrukci NKC a celou řadu dalších investičních akcí? Smutné je, že nepodpořili přijetí i některých dotací. 

Jan Bechyně, za Město pro rodinu – rodina pro město, člen rady města a člen finančního výboru.


Komentáře

Předkládat návrhy, kritizovat, především si ale zamést před vlastním prahem — 1 komentář

 1. Dobrý večer všem, pravdivý večer kolego Davide Hubáčku. Dnes jsem četl vaši verzi o projednání rozpočtu 2022 ze strany finančního výboru v prosinci 2021. Nechce si mi věřit vlastním očím, uvádíte, že se FV opět sešel 1.prosince a neměl k dispozici finální verzi rozpočtu?
  Jednak musím prohlásit, že se žádné jednání FV dne 1.prosince neuskutečnilo!!! Dále jsem našel v mailové komunikaci jasný důkaz, že finanční odbor Městského úřadu poslal předsedovi FV radou přijatý návrh rozpočtu hned ráno 1.12. v 8:32 a předseda FV nám ho jako členům poslal taktéž 1.12. ve 12:28. Všichni členové tedy finální verzi rozpočtu 1.12. měli. A nikde ani zmínka, že by se finanční výbor měl ten den sejít. Dne 5.12. jsem obdrželi zápis neusnášení schopného jednání FV z 29.11., tedy toho FV, který byl nepochopitelně svolán předsedou FV právě v době jednání rady města, která návrh rozpočtu teprve projednávala.

  „Od: David Hubáček
  Datum: 1. 12. 2021 12:28:02
  Předmět: FW: rozpočet 2022

  Vážení členové finančního výboru,

  dovoluji si přeposlat excelovský soubor doručený ze strany paní Štefanové, která mě v následujícím mailu potvrdila, že komentář k rozpočtu se neměnil. Abyste měli všechny údaje pohromadě, přikládám proto poslední verzi komentáře a zároveň ještě PDF, to je uveřejněný rozpočet na úřední desce města.

  S pozdravem a přáním pěkného dne, David Hubáček

  From: Olga Štefanova
  Sent: Wednesday, December 1, 2021 8:32 AM
  To: ‚David Hubáček‘
  Subject: RE: rozpočet 2022

  Dobrý den, posílám vám rozpočet, který rada v pondělí schválila. Změny byly provedeny ve výhledech rozpočtu, jak jsem již avizovala.“

  Proč opět kolego Davide Hubáčku uvádíte nepravdivé skutečnosti?

  Prosím, pokud je některá z níže uvedených otázek i odpovědí nepravdivá, vyvraťte mi je:
  Je pravdou, že členové FV obdrželi většinu zápisů FV cca od poloviny roku 2019 až konec roku 2020 až těsně před prosincovým zastupitelstvem 2020? Má odpověď zní ANO
  Je pravdou, že minimálně pět jednání FV bylo zrušeno až v den konání FV z důvodů vašeho časového vytížení? Za mne ANO
  Je pravdou, že z velmi ambiciózního plánu činnosti FV, které schválilo zastupitelstvo se fakticky za ty 4 roky sešly jen dvě kontrolní skupiny, tedy 2 kontroly za 4 roky? Za mne ANO
  Je pravdou, že FV neprovedl ve 4.Q 2021 kontrolu Technických služeb a přes vaše ujišťování na zastupitelstvu se tak nestalo ani v roce 2022? Za mne ANO
  Je pravdou, že jako předseda FV pobíráte zvýšenou finanční odměnu právě kvůli tomu, že máte vést FV? Za mne ANO
  Je pravdou, že se v roce 2022 finanční výbor nesešel ani jednou? Za mne odpověď bohužel ANO

  Moc se omlouvám všem čtenářům, na ty lži a odvádění od tématu nešlo nereagovat, Jan Bechyně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..