Proč nezískáme dotaci na kanalizaci? Cesta ke špatnému řešení začala před deseti lety

Kladno bylo iniciátorem událostí, na jejichž konci je nemožnost čerpat dotace z Evropských fondů. Ani VKM, ani naše město nemůže čerpat evropské dotace.
Kladno již od roku 2001 chtělo prodat svůj akciový podíl zahraniční společnosti. Přestože některá města v té době byla zásadně proti, Kladno svůj záměr dokonalo.
Kladno své akcie prodalo a ostatní města posléze rezignovala a prodávala také. A jaká je realita dnes? Soukromá společnost – Středočeské vodárny,a.s. si vzaly jen třešničku na dortu v podobě provozování.
O majetek a povinnost o něj pečovat už zájem neměly. Majetek je nadále ve vlastnictví měst a obcí, které do něj musí investovat.
I naše město „prodalo“ své akcie. Pod sliby, že budou dotace z EU a že cena vody poroste jen o výši inflace.
Ani jedno ani druhé se nestalo. Zato akcie a majetek jsou pryč a tak je pryč i určitá míra kontroly nad VKM.
Níže uvedený článek je z roku 2002. Již v té době bylo dostatek informací, že to co Kladno chce, není dobré. Přesto o dva roky později – v roce 2004 – se pro tento model hlasovalo.
Zaplatí Kladno škodu způsobenou městu Nové Strašecí? Asi by mělo….

Jan Bureš