Medailonek: Jan Kleindienst

Co dělá pro město: Honza je výraznou osobností zastupitelstva. Inicioval vznik Sociálního fondu pro pomoc dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit jim zaplatit například školní výlet či pořídit nové brýle. V zastupitelstvu se věnuje zejména koncepčním a ekonomickým otázkám a díky němu se začala od roku 2010 scházet „ekonomická rada“ městského úřadu. Je členem komise pro informovanost. Díky jeho aktivitě, které věnoval svůj volný čas, vznikl v Novém Strašecí první zpravodaj o místní covidové situaci. Projevili o něj zájem i starostové a místní samosprávy dalších obcí, a tak se rychle rozšířil jako neplacená služba do všech obcí celé České republiky. Možná jste tehdy Honzu viděli v Událostech na ČT. Denní aktualizace covidových dat týkající se našeho města najdete zde

Co dělá v práci: Honza byl čtvrt století vedoucím výzkumné laboratoře firmy IBM. Vloni založil s dalšími kolegy společnost Mama AI, kde se věnuje výzkumu a vývoji umělé inteligence, přesněji komunikace a rozpoznávání lidské řeči pomocí počítače. V tomto oboru je nositelem čtyřiceti mezinárodních patentů a autorem spousty odborných článků a publikací. Honzu jako odborníka na umělou inteligenci můžete znát zejména v souvislosti s komunikačními asistenty – počítačovými programy, které dokáží konverzovat s lidmi a osvobozují tak zaměstnance od rutinní, nudné práce. Odpovídají třeba na časté dotazy v kontaktních centrech pojišťoven, bank, nemocnic či úřadů. Honza o této nové vlně virtuálních pracovníků často mluví v médiích, třeba zde nebo zde v časopise Vesmír. Věří, že země, která dala světu jméno „robot“, by měla také ukazovat směr ve vývoji umělé inteligence.

…a něco navíc: Honza je fanda pěší turistiky. Nejraději má Krkonoše, zejména dlouhé hřebenovky. Jeho koníčkem je zahrada, je příznivcem tradičních způsobů hospodaření a udržitelnosti. 

Zajímá ho mnoho věcí, kterým by se rád nadále věnoval. Poslední dobou si však obtížně najde čas si něco přečíst, občas si rád zahraje šachy.