Medailonek: Zdeněk Doležal

Co dělá pro město: Zdeněk je zastupitelem za naše sdružení. Dále je členem komise pro informovanost a komunikaci, která je motorem a organizátorem již tradiční ankety mapující spokojenost občanů. V komisi pro turistiku a zahraniční styky se věnuje mimo jiné organizaci výměn s partnerským městem Welden.

Co dělá v práci: Zdeněk přednáší fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a poslední dva roky je i jejím proděkanem. Ve vědecké části své práce se věnuje zejména experimentální částicové fyzice, detektorům záření, urychlovačům – podílí se např. na světovém projektu Atlas v CERNu u Ženevy. Je aktivním a výrazným organizátorem vědeckých konferencí v Čechách i ve světě. Kromě vědeckých publikací se věnuje i popularizaci svého oboru, mj. na svém twitteru nebo na středních školách v našem městě i jinde v republice.  Jeho povídání o fyzice můžete sem tam zaslechnout v rozhlase či v televizi.

… a něco navíc: Spolu s manželkou Lenkou vítají každou příležitost projet se na kole nebo vyrazit za turistikou. Kromě domácího vandrování jsou i zkušenými cestovateli po světě. Těší se, až s sebou budou moci vzít nově narozeného vnoučka. Zdeněk je výborný vypravěč, což platí i v mezinárodním měřítku. Zajímá se o mnoho dalších vědních oborů, a tak nevynechá prakticky žádné strašecké Science Café. Zdeněk nepokazí žádnou srandu a s trochou štěstí můžete poodhalit jedno z jeho tajemství: zálibu v originálním veršování, které zdatně uplatňuje třeba během velikonočního koledování (archiv najdete na jeho facebookovém profilu).