Medailonek 2018: Jan Kleindienst

Co dělá pro město: Honza je výraznou osobností zastupitelstva. Inicioval vznik Sociálního fondu pro pomoc dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit jim zaplatit například školní výlet či pořídit nové brýle. Fond by měl začít fungovat v příštím roce. V zastupitelstvu se věnuje zejména koncepčním a ekonomickým otázkám a díky němu se začala od roku 2010 scházet „ekonomická rada“ městského úřadu. Je členem komise pro informovanost a komise pro rozvoj náměstí.


Co dělá v práci: Honza je vedoucím pražské výzkumné laboratoře firmy IBM. Jeho tým se věnuje výzkumu a vývoji umělé inteligence, přesněji komunikace a rozpoznávání lidské řeči pomocí počítače. V tomto oboru je nositelem čtyřiceti mezinárodních patentů a autorem velkého množství odborných článků a publikací. Honzu můžete znát v souvislosti s jeho prací s Watson chatboty – počítačovými programy, které dokáží konverzovat s lidmi a osvobozují tak zaměstnance od rutinní, nudné práce. Odpovídají třeba na časté dotazy v kontaktních centrech pojišťoven, bank, nemocnic či úřadů. Honza o této nové vlně virtuálních pracovníků často mluví v médiích zde a zde, protože věří, že země, která dala světu jméno „robot“, by měla také ukazovat směr ve vývoji umělé inteligence.


… a něco navíc: Je fanda pěší turistiky a nejraději má Krkonoše – loni byl desetkrát pěšmo na Sněžce. Jeho koníčkem je zahrada, je příznivcem tradičních způsobů hospodaření: seká trávu kosou a chová berany. Učí se hrát na ukulele a příležitostně maluje.