Medailonek 2018: Zdeněk Doležal

Co dělá pro město: Zdeněk je předsedou komise pro informovanost a komunikaci, která je motorem a organizátorem již tradiční ankety mapující spokojenost občanů a jejich podněty. V komisi pro turistiku a zahraniční styky se věnuje mimo jiné organizaci akcí a výměnných návštěv s partnerským městem Welden.

Velmi citlivě reaguje na dění ve městě. Má schopnost vidět problémy svým jedinečným úhlem pohledu oproštěným od emocí, s akcentem na objektivitu a pragmatičnost.


Co dělá v práci: Zdeněk přednáší fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Ve vědecké části své práce se věnuje zejména experimentální částicové fyzice, detektorům záření, urychlovačům a otázkám standardního modelu částic – podílí se např. na světovém projektu Atlas v CERNu u Ženevy. Je aktivním a výrazným organizátorem vědeckých konferencí v Čechách i ve světě. Kromě vědeckých publikací se věnuje i popularizaci svého oboru, mj. na svém twitteru nebo na středních či základních školách v našem městě i jinde v republice.  Jeho povídání o fyzice můžete sem tam zaslechnout v rozhlase či v televizi.


… a něco navíc: Vítá každou příležitost projet se na kole nebo vyrazit za turistikou. Kromě domácího vandrování je i zkušeným cestovatelem po světě.

Zdeněk je výborný vypravěč, což platí i v mezinárodním měřítku. Kromě toho kamarádí s kytarou, o čemž se občas můžete přesvědčit třeba Na Růžku nebo v Kaffce. Zajímá se o mnoho dalších vědních oborů, a tak nevynechá prakticky žádné strašecké Science Café.

Zdeněk nepokazí žádnou srandu a s trochou štěstí můžete poodhalit jedno z jeho tajemství: zálibu v originálním veršování, které zdatně uplatňuje třeba během velikonočního koledování.