Medailonek: Peter Kodyš

Co dělá pro město: Peter má jakožto člen komise pro komunikaci lví podíl na technickém zabezpečení i zpracování ankety spokojenosti občanů města. Je členem finančního výboru zastupitelstva a aktivním členem komise pro sídliště.

Kromě toho je předsedou Sdružení rodičů a přátel školy v místní ZUŠ. Petrem vedený astronomický kroužek při DDM se těší velké oblibě dětí i jejich rodičů. Mají za sebou dva výlety do ženevského CERNu, několik výprav za pozorováním vesmírných jevů do přírody i hvězdáren.


Co dělá v práci: Peter je učitelem a vědeckým pracovníkem na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Našli byste jej v Ústavu částicové a jaderné fyziky. Věnuje se oblasti detekce částic křemíkovými detektory, jejich návrhu a proměřování laserem, radioaktivními zdroji a testovacími svazky. Je zapojen do světových experimentů v CERNu i v Japonsku. Jako vysokoškolský pedagog vychoval ze studentů mnoho úspěšných vědců a odborníků, dva z nich dnes pracují přímo v CERNu.

Často přednáší na konferencích po celém světě, ale o své znalosti se rád podělí třeba na gymnáziu ve Strašecí nebo Rakovníku.


… a něco navíc: Peter je momentálně druhým nejstarším žákem ZUŠ. Jeho výtvarná díla si můžete pravidelně prohlédnout při výstavě v rámci Novostrašeckého dvorku.

Při velikonočních dílnách na Růžku nabízí pravidelně své zkušenosti a pomoc u stanoviště pletení pomlázek, na mikulášské merendě zase již tradičně exceluje při půlnočním tanečním překvapení. Rád cestuje a poznává cizí kraje.

A jedna zajímavost: Ačkoli je Peter více než zdatný v informačních technologiích, při výkladu má nejraději křídu a obyčejnou tabuli.